آیا می دانید که...(ازدواج دانشجویی)

  • اولین جشن ازدواج دانشجویی پس از انقلاب به صورت جمعی در سال ٧۶ در دانشگاه شهید بهشتی تهران با حضور ۶٠ زوج برگزار شد.
  • اکنون پس ازیک دهه ازاجرای این طرح ١٧۶ هزار زوج در مراسم ازدواج دانشجویی شرکت کرده اند که ٣٧هزار نفر مربوط به ۵ سال اول و بقیه مربوط به پنج سال دوم است.
  • شرایط شرکت در این جشنها:دانشجوبودن حداقل یکی از زوجین، پرداخت مبلغی در حدود ١٠ تا ١۵ هزار تومان و گذشت کمتر از یک سال از زمان عقد رسمی زوجین
  • طبق آمارهای ستاد ازدواج دانشجویی،۵۵ درصد زوجین علاوه بر شرکت در جشن ازدواج دانشجویی،مراسم ازدواج سنتی خودرا خارج از این جمع نیز برگزار می کنند.

نتایج و پیامدها

  • میانگین سن ازدواج در کشور برای مردان ٧/٢٩ سال و برای زنان  ٩/٢٧ سال است،در حالی که میانگین سن ازدواج در ازدواج های دانشجویی ٢٣ سال برآورد شده است.
  • بر اساس نتایج تحقیقات ستادازدواج دانشجویی،مانع اصلی برای ازدواج از نظر مردان نداشتن توانایی در برگزاری مراسم ازدواج پر هزینه خانوادگی است.زنان در مقایسه با مردان استقبال کمتری از این جشن هانشان می دهند،زیرا برای زنان وضعیت شغلی و شرایط زندگی بعد از ازدواج مهم تر به نظر می رسد.
  • بر اساس آمار ستاد ازدواج دانشجویی،میزان طلاق در ازدواج های دانشجویی ١/۵ درصد است که تفاوت بسیاری با آمار های ارائه شده از دیگر سازمان های مرتبط دارد.

آسیب های روانی و اجتماعی

  • در ایران چون از ابتدای زندگی افراد تفکیک جنسیتی وجود دارد، دختران و پسران معمولاً درک بسیار کمی در مورد تفاوت های جنسیتی و رفتاری یکدیگر دارند.یکی از مکان هایی که در آن تفکیک جنسیتی معمولاً کم می شود دانشگاه است.بنابراین امکان تحت تاثیر روابط عاطفی قرار گرفتن در این مکان بسیار بالاست.
  • در ایران ازدواج دانشجویی بوجود آمده،بدون اینکه به نهاد های ازدواج،نهاد تامین شغلی،معیشتی و نهاد آموزش های اجتماعی شکل بدهیم و شاید به رغم تاثیرات مثبتی که انتظار می رفت، باعث افزایش ناکامی ها،افت تحصیلی و درگیری های درون خانواده شد.

در پست های بعدی به بررسی بیشتر موفقیت ها و ناکامی های ازدواج دانشجویی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

/ 6 نظر / 27 بازدید
سمانه

سلام!!! خوبید؟خوش میگذره؟آپ نو مبارک[نیشخند][زبان] انگار از مهر به بعد همه سرشون شلوغ شده...شایدم تنبل شدن![سوال] ما هم اینقدر حجم درسامون زیاد شده که به زور میشه بیایم اینترنت چه برسه به اینکه آپ کنیم.[ناراحت][گریه] آپتون هم جالب بود...چند وقتی بود که دنبال یه مطلبی بودم که اینجا پیداش کردم.مرسی[چشمک] خوش بگذره[گل][گل][چشمک]

باران

سلام عزیز آپ جالبی‌ بود. میگم حالا چرا همش از ازدواج مینویسی؟ [زبان][گل][شوخی][دست][هورا]

مهسا

دیگر دلم هوای سرودن نمی کند تنها بهانه ی دل ما در گلو شکست.............. بيا و در دلتنگي هايم شريك باش

دریای طوفانی

سلام ازدواج دانشجویی کودکی که در نطفه خفه شده است. من یه سوال مطرح می کنم. آیا بارز ترین ویژگی یک ازدواج دانشجویی دانشجو بودن طرفین است یا کم سن و سال بودن(به قول متن 22 ساله)یا...؟؟؟ ازدواج دانشجویی راه رفتن روی طنابه.مواظب نباشی افتادی پایین.

boshra

khaheshan dobare in web ro dobare rah andazi konid!